As at close of Annual Conference 2019

COMMITTEE OFFICERS

PRESIDENT

DR MATTHIAS NEUMANN (Academic conference organizer), School of History, University of East Anglia, Norwich NR4 7TJ
m.neumann@uea.ac.uk

VICE PRESIDENT (PAST PRESIDENT)

PROFESSOR JUDITH PALLOT, Christ Church College, St Aldates, Oxford OX1 1DP
judith.pallot@chch.ox.ac.uk

VICE PRESIDENT (PAST PRESIDENT)

PROFESSOR PETER WALDRON, School of History, University of East Anglia, Norwich NR4 7TJ
p.waldron@uea.ac.uk

SECRETARY

DR GEORGE GILBERT, Building 65, Faculty of Arts and Humanities University of Southampton Avenue Campus Highfield Southampton SO17 1BF G.Gilbert@soton.ac.uk

TREASURER

DR ZOE KNOX,  School of History, Politics & International Relations , University of Leicester, University Road, Leicester, LE1 7RH
treasurer@basees.org

INFORMATION OFFICER

DR BEN PHILLIPS, Department of Modern Languages, University of Exeter, Queen’s Building, The Queen’s Drive, Exeter, EX4 4QH
B.G.Phillips@exeter.ac.uk

MEMBERSHIP SECRETARY

DR PETER WHITEWOOD, School of Humanities, Religion & Philosophy, York St John University, Lord Mayor's Walk, York, YO31 7EX
p.whitewood@yorksj.ac.uk  

Ordinary Committee Members: 

PROFESSOR SARAH BADCOCK (R&D sub-committee convenor), Room B1 Lenton Grove, University Park, Nottingham NG7 2RD sarah.badcock@nottingham.ac.uk

DR ALISON LONG (Linguistics stream organizer), Language Learning Unit, Keele University, Keele, Staffs ST5 5BG
a.long@keele.ac.uk

DR MARGARITA VAYSMAN
(Literature and Culture stream organizer),
University of St Andrews, Buchanon Building, Union St, St Andrews, KY16 9PH
mv37@st-andrews.ac.uk

DR ANDREA GULLOTTA (Postgraduate prize judge), R322A, Level 3, Hetherington Building, University of Glasgow, Bute Gardens, Glasgow Andrea.Gullotta@glasgow.ac.uk

 

 

Co-opted Members:

Jessica Lovett (Postgraduate Students' Representative), Department of History, University of Nottingham, University Park
Nottingham, NG7 2RD
ahxjl1@nottingham.ac.uk

Szinan Radi (Postgraduate Students' Representative), Department of History, University of Nottingham, University Park
Nottingham, NG7 2RD
ahxsr4@nottingham.ac.uk

DR CHRIS JONES (Academic conference organizer), School of History, University of East Anglia, Norwich, NR4 7TJ
c.jones@uea.ac.uk

ANGELINA GIBSON (COSEELIS Representative),
angelina.gibson@bodleian.ox.ac.uk

MR ELLIOT SHORT (BASEES Bulletin Editor), Elliot.Short@uea.ac.uk

DR CLAIRE SHAW (Women’s Forum Representative), Department of History, University of Warwick, Humanities Building, University Road, Coventry, CV4 7AL

C.Shaw.2@warwick.ac.uk

DR CONNOR DOAK (UCML rep), Office 1.55, 17 Woodland Road, School of Modern Languages, 17 Woodland Road, University of Bristol, Clifton, Bristol, United Kingdom, BS8 1TE

connor.doak@bristol.ac.uk

PROFESSOR LIBORA OATES-INDRUCHOVA (European Liaison rep), Sociology of Gender & Gender Studies, University of Graz, Universitätsstraße 15/G38010 Graz, Austria

libora.oates-indruchova@uni-graz.at

DR ION VOICU SUCALA (Economics stream organizer), University of Exeter, Harrison Building, North Park Road, EX4 4QF, Exeter, United Kingdom

i.sucala@exeter.ac.uk

DR MATILDA MROZ (Film and Media stream organizer), Department of Creative Professions and Digital Arts, Faculty of Architecture, Computing and Humanities, University of Greenwich, Old Royal Naval College, Park Row, Greenwich, London SE10 9LS
m.mroz@gre.ac.uk

PROFESSOR ANNE WHITE (R&D committee), School of Slavonic and East European Studies, UCL, 16 Taviton Street, London, WC1H 0BW. anne.white@ucl.ac.uk

Professor RICHARD CONNOLLY (R&D Committee Co-ordinator), School of Government and Society, Muirhead Tower, University of Birmingham, Edgbaston, Birmingham, B15 2TT r.connolly@bham.ac.uk

DR SVETLANA STEPHENSON (Sociology and Geography stream organizer), London Metropolitan University stephens@staff.londonmet.ac.uk

 Dr BEN NOBLE (Politics stream organizer), UCL benjamin.noble@ucl.ac.uk