Basees National Committee 

As at close of Annual Conference 2016

COMMITTEE OFFICERS

PRESIDENT

PROFESSOR JUDITH PALLOT, Christ Church College, St Aldates, Oxford OX1 1DP
judith.pallot@chch.ox.ac.uk

VICE PRESIDENT (PAST PRESIDENT)

PROFESSOR STEPHEN HUTCHINGS, Russian and East European Studies, School of Languages, Linguistics and Cultures, University of Manchester, Oxford Road, Manchester M13 9PL
Stephen.Hutchings@manchester.ac.uk

VICE PRESIDENT (PAST PRESIDENT)

PROFESSOR PETER WALDRON, School of History, University of East Anglia, Norwich NR4 7TJ
p.waldron@uea.ac.uk

SECRETARY (ACTING)

DR SUSAN GRANT, School of Humanities and Social Science, Liverpool John Moores University, 89-90 Mount Pleasant, Liverpool L3 5UZ                       S.Grant@ljmu.ac.uk

The Secretary, DR KELLY HIGNETT, is on leave.

TREASURER

PROFESSOR MICHAEL HUGHES, Bowland College, Lancaster University, Bailrigg, Lancaster, LA1 4YT
m.hughes1@lancaster.ac.uk

INFORMATION OFFICER

DR MUIREANN MAGUIRE, Department of Modern Languages, University of Exeter, Queen’s Building, The Queen’s Drive, Exeter, EX4 4QH
Muireann.Maguire@exeter.ac.uk

MEMBERSHIP SECRETARY

PROFESSOR MELANIE ILIC, School of Humanities, Francis Close Hall Campus, University of Gloucestershire, Swindon Road, Cheltenham, Glos, GL50 4AZ
milic@glos.ac.uk 

 

 

Ordinary Committee Members: 

DR SAMUEL GREENE (Postgraduate prize judge), King’s Russia Institute, King’s College London, Strand Campus, Strand, London WC2R 2LS
samuel.greene@kcl.ac.uk

DR JEREMY HICKS (R&D sub-committee convenor), School of Languages, Linguistics and Film, Queen Mary, University of London, Mile End Road, London E1 4NS
j.g.hicks@qmul.ac.uk

DR ALISON LONG (Linguistics stream organizer), Language Learning Unit, Keele University, Keele, Staffs ST5 5BG
a.long@keele.ac.uk

DR LUKE MARCH (Postgraduate prize judge), School of Social and Political Science, University of Edinburgh, 3.08 Chrystal McMillan Building, 15a George Square, Edinburgh EH8 9LD
l.march@ed.ac.uk

DR MATILDA MROZ (Film and Media stream organizer), Department of Creative Professions and Digital Arts, Faculty of Architecture, Computing and Humanities, University of Greenwich, Old Royal Naval College, Park Row, Greenwich, London SE10 9LS
m.mroz@gre.ac.uk

PROFESSOR ANNE WHITE (Sociology stream organizer), School of Slavonic and East European Studies, UCL, 16 Taviton Street, London, WC1H 0BW.
anne.white@ucl.ac.uk

DR CLAIRE WHITEHEAD (Literature and Culture stream organizer), Department of Russian, School of Modern Languages, University of St Andrews, St Andrews KY16 9PH
cew12@st-andrews.ac.uk

 

 

 

Co-opted Members:

SIOBHAN HEARNE (Postgraduate Students' Representative), Room A25 Lenton Grove, University Park, Nottingham, NG7 2RD
Siobhan.Hearne@nottingham.ac.uk

CHRIS JONES (Bulletin editor), HIS Associate Tutors, School of History, University of East Anglia, Norwich, NR4 7TJ
c.jones@uea.ac.uk

PROFESSOR ELENA KOROSTELEVA (UACES and CEELBAS Representative), School of Politics and International Relations, Rutherford College, N3.W2, University of Kent, Canterbury, Kent CT2 7NX
e.korosteleva@kent.ac.uk

DR MATTHIAS NEUMANN (Academic conference organizer; UCML Representative), School of History, University of East Anglia, Norwich NR4 7TJ
m.neumann@uea.ac.uk

ANGELINA GIBSON (COSEELIS Representative),
katya.rogatchevskaia@bl.uk

PROFESSOR RICHARD SAKWA (editor of Routledge series), Dept. of Politics & International Relations, University of Kent, Canterbury CT2 2NX
r.sakwa@kent.ac.uk

DR CLAIRE SHAW (Women’s Forum Representative), Department of Russian, University of Bristol, 17 Woodland Road, Bristol BS8 1TE
c.l.shaw@bris.ac.uk

ION VOICU SUCALA (Economics stream organizer), Centre for Russian, Central and East European Studies (CRCEES), School of Social and Political Sciences, University of Glasgow, 8-9 Lilybank Gardens, Glasgow, G12 8RZ
i.sucala.1@research.gla.ac.uk